יריעות ביטומניות מהוות שיטה יעילה ביותר לאיטום גגות חשופים ושטחים ישרים או בעלי שיפוע, וכן גגות ומרפסות מרוצפים. שיטה זו מאפשרת לאטום משטחים גדולים, ובמידה שעבודות התשתית מבוצעות באופן מסודר ומוקפד, הדבר יבטיח איטום גג מלא לתקופה ממושכת של 10 שנים ומעלה.

מהו איטום עם יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות המשמשות לאיטום גגות, הינן יריעות גמישות וחזקות בעובי שנע בין 4 ל- 5 מ”מ. היריעות עשויות מחומר פולימרי אוטם ומצופות בחלקן העליון בשכבת אגרגט, המספקת הגנה מפני קרינת השמש. יריעות אלו מאופיינות בעמידות גבוהה בפני פגעי מזג אוויר קיצוניים של קור, חום ורטיבות, וכן עמידות בפני פגיעות מכניות. את היריעות מצמידים אל תשתית הגג באמצעות הלחמה אשר ממיסה את שכבת הביטומן שביריעה, ומדביקה אותה אל היריעה הצמודה לה.

אילו סוגי משטחים ניתן לאטום עם יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות הינן אידיאליות לאיטום גג חדש או גג מזופת. לא מומלץ להשתמש ביריעות על גבי שכבות איטום צמנטיות הידראוליות מכיוון שאחיזת היריעות בהן רופפת, ולא תחזיק מעמד בטווח הארוך. כמו כן, בגגות עם שכבת איטום אקרילי יש להסיר את השכבה באמצעים מכאניים בטרם השמת היריעות. יש לציין כי ניתן לפרוס יריעות ביטומניות על גבי יריעות ישנות, אך לשם כך נדרשת עבודת הכנה מתאימה הכוללת הסרת שכבת הלבנה או ציפוי האגרגט.

הכנת הגג עבור איטום ביריעות

בטרם עבודת האיטום ביריעות ביטומניות יש להסיר מהגג חלקי איטום ישנים, ונקודות נפוחות בזפת. כמו כן, יש להסיר גופים חלודים שאינם בשימוש כמו עמודים, צנרת או כבלי אנטנות, ולהסיר טיח ובטון רופפים מאזורי הרולקות המחברות בין הגג לקירות. לאחר מכן, יש לנקות את הגג ביסודיות מכל שכבות האבק והלכלוך. בהמשך, מומלץ לשטוף את הגג על מנת לגלות מקומות שקועים בהם נקוות שלוליות, ואת השקעים לסדר ולייבש במשך 24 שעות. במקומות הנחוצים יש לבצע תיקוני בטון ולהמתין מספר ימים עד להתקשותם וייבושם המלא. כמו כן, יש לנקות סדקים בזפת ולאוטמם עם חומר ביטומני מיוחד.

שכבת יסוד לפני הנחת היריעות

לפני הנחת היריעות יש למרוח שכבת בסיס על גבי הגג והרולקות, במיוחד באזורי תיקוני הבטון ובאזור הקירות והרולקות, בהן אף מומלץ למרוח שכבת יסוד שנייה. לאחר מכן, יש להמתין לייבוש  שכבת הבסיס כשלרוב עדיף לבצע את עבודות האיטום ביום שלמחרת. יש לציין כי בגגות עם שכבת זפת תקינה ניתן לוותר על שכבת היסוד בכל הגג וליישמה רק באזורים רגישים, ואילו במקרים של  ציפוי זפת יבש וישן יש למרוח את שכבת יסוד על כל הגג.

הנחה והלחמת היריעות

אטימה עם יריעות ביטומניות מומלץ לעשות בשתי שכבות, כאשר השכבה התחתונה הינה ללא ציפוי אגרגט. את היריעות מניחים באופן חופף ובשיטת דומינו, בדומה לאופן חיבורם של גגות רעפים. ההלחמה שמבוצעת על הגג בכל שטח האיטום מתחילה מהנקודה הנמוכה ביותר ליד המרזבים, וממשיכה לכיוון הנקודה הגבוהה תוך שימת דגש על נקודות חיבור לרולקות ולגופים שונים בהם היריעה עולה כלפי מעלה. בסיום עבודת ההלחמה מומלץ לחזק את קצוות היריעות לקירות בעזרת סרגלי אלומיניום, ולאטמם עם חומר ביטומני מיוחד. לאחר סיום העבודה ניתן להלבין את הגג כדי למנוע חדירת חום למבנה, ומומלץ לבדוק את אטימות הגג באמצעות הצפתו במים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *